Kluczowym kryterium dla naszych inwestycji jest ich cena. Zazwyczaj jest to pierwsza cecha produktu, którą się kierujemy przy jego wyborze. Następnie weryfikujemy jego jakość, wyposażenie oraz gwarancje producenta. Nie inaczej powinno być w przypadku domu drewnianego. Jak kształtują się ceny domów drewnianych i od czego zależą? Ile czasu kosztuje nas jego budowa? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.
Gdy decydujemy się na zakup domu drewnianego z pewnością oszczędzimy czas, a także pieniądze, w stosunku do tradycyjnego budownictwa, które wymaga więcej zasobów ludzkich oraz czasu. Zaoszczędzimy także nasze pieniądze przez unikanie ciągłych zmian cen materiałów budowlanych, wykorzystywanych w tradycyjnym budownictwie. W budownictwie drewnianym, a w szczególności budownictwie szkieletowym, podstawą dla wyliczenia ceny domu jest cena materiału wyjściowego, czyli drewna.
Gdy jest ona niska, dom będzie kosztował mniej niż w przypadku wzrostu cen. Należy mieć na uwadze również jakość drewna- część z jego rodzajów nie będzie nadawała się do budownictwa szkieletowego, a jedynie miała wartości opałowe, stąd niska cena.
W przypadku drewna wykorzystywanego do domu drewnianego zaleca się, aby przede wszystkim kierować się jakością danego produktu, a nie jego ceną. Gdy zaoszczędzimy na konstrukcji, decydując się na drewno słabej jakości, ryzykujemy, że w przyszłości dom wygeneruje wyższe koszty amortyzacji. W przypadku doboru drewna wysokiej klasy, bazowo możemy zapłacić więcej, co jednak obniży nasze koszty w przyszłości.
Do kosztów należy doliczyć również projekt i jego skomplikowanie. Przy projektowaniu naszego domu drewnianego całorocznego, miejmy na uwadze obecne regulacje prawne. Zezwalają one na budowę domu bez zezwolenia, o ile nie przekracza on 70 m2 i będzie wykorzystywany na własne cele mieszkaniowe. Gdy marzymy o mniejszej przestrzeni bez zezwolenia postawimy dom drewniany do 35m2– w takim przypadku nie musi być on na nasze cele mieszkaniowe, a również na cele prowadzonej działalności np. wynajmu domków nad jeziorem. Powinniśmy również doliczyć sam koszt projektu, o ile nie zdecydujemy się na realizację opcji darmowych, udostępnionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Na stronie urzędu możemy pobrać projekty domu o powierzchni nawet 180 m2. Obecnie trwają prace nad rozluźnieniem przepisów budowlanych również dla domów o nieograniczonej powierzchni, o ile będzie wykorzystywany na cele mieszkaniowe ich właściciela. Jednak należy pamiętać, że w przypadku domów drewnianych o dużej powierzchni, zwiększa się nam koszt materiałów, jakie wykorzystamy dla realizacji projektu, a także sam koszt jego wykończenia.
Dom może być dla nas inwestycją całoroczną, w której będziemy żyć, lub być zwyczajnym domem drewnianym letniskowym. W magazynach lub w bazach internetowych znajdziemy projekty domów drewnianych, jednak przed ich wykorzystaniem zaleca się ich skonsultowanie z osobą doświadczoną w budownictwie drewnianym, gdyż mogą one zawierać błędy zmniejszające trwałość konstrukcji.
W przypadku budowy domu drewnianego parterowego, nieprzekraczającego 100m2 cena może wynosić około 3,5- tysięcy złotych za metr kwadratowy. Cena ta może ulegać zmianą w zależności od standardu wykończenia. Gotowe domy drewniane są zwykle o wiele droższe niż te ze stanu deweloperskiego. Dodatkowo w przypadku stanu deweloperskiego, sami możemy odpowiednio zarządzać naszą przestrzenią- od wyboru podłóg, po kolor ścian. W przypadku gotowych domów drewnianych w pełni wyposażonych i gotowych do zamieszkania, jesteśmy skazani na zamysł projektanta danej przestrzeni.
Koszt domu drewnianego zależy też od technologii jego wykonania- domy drewniane z bali, czy domy drewniane w konstrukcji szkieletowej, będą się różniły swoją ceną. Przykładowo koszt metra kwadratowego domu w konstrukcji szkieletowej będzie wynosić około 3,5-5 tysięcy złotych, gdy cena domu z bali może wynosić około 4 tysięcy złotych.
Przy tradycyjnym budownictwie, jak i budownictwie drewnianym, ponosimy koszty zatrudnionych przez nas pracowników. Polskie budownictwo tradycyjne wymaga często zatrudnienia aż kilkunastu osób, co znacząco odróżnia je od architektury drewnianej budynków. Również przy drewnianym budownictwie powinniśmy zatrudnić osoby, które wesprą nas w budowie-jednakże przez fakt, że konstrukcje drewniane stawia się szybko- często nawet w przeciągu 3 miesięcy, ponosimy koszty ich zatrudnienia przez krótszą ilość dni. W dodatku, gdy zatrudnimy profesjonalną firmę, zajmującą się budownictwem drewnianym, będzie ona posiadała swoich pracowników, których kosztów nie poniesiemy bezpośrednio. Nadto domy modułowe często prefabrykowane są już na miejscu, u producenta, a na naszą działkę zostają przywiezione jako elementy do montażu. Domy drewniane szkieletowe pozwalają nam na zaoszczędzenie czasu i zasobów ludzkich, co redukuje ponoszone przez nas koszty do niezbędnego minimum.
Niezależnie od kosztów domu drewnianego, musimy ponieść koszty działki, na której go posadowimy oraz ewentualnych przyłączy. W przypadku zakupu działki, która nie jest przeznaczona pod cele budowlane, powinniśmy zarezerwować również gotówkę na jej odrolnienie. Dodatkowo należy do kosztów doliczyć ewentualne panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, czy rekuperacje lub inne źródła ciepła, czy energii dla naszego domu, niezależne od rosnących cen surowców takich jak węgiel czy ropa. Najbardziej podstawowym kosztem, który nie jest zwykle wliczany w koszt domu drewnianego, jest jego wyposażenie. Często zdarza się, że do projektowania wnętrz zatrudnia się architekta, który pobiera wynagrodzenie za projekt lub jego zmiany.
Aby zaoszczędzić możliwie dużo pieniędzy należy przede wszystkim zbadać działkę, na której chcemy posadowić dom drewniany, w szczególności w zakresie przyłączy mediów i jej statusu prawnego. Następnie powinniśmy rozważyć najbardziej efektywne źródła energii oraz ciepła, jakie występują w naszej okolicy. W przypadku wyposażenia domu warto poszukać samemu inspiracji i stać się własnym projektantem wnętrz. Wiele sklepów meblowych prezentuje przykładowe projekty wnętrz, a oprócz nich, informację na temat prawidłowego skonstruowania naszej przestrzeni, znajdziemy na kanałach projektantów w social mediach np. na YouTube. Jeśli chcemy zrezygnować z kosztów projektanta wnętrz, należy skorzystać z usług gotowych aplikacji. Niektóre z nich są darmowe, za niektóre uiszczana jest opłata miesięczna lub roczna. Jak również warto zweryfikować czy firma, której produktami jesteśmy zainteresowani, posiada własną aplikację do projektowania wnętrz. Wtedy projekt możemy wykonać samodzielnie lub zlecić tej firmie, co wpisane jest często w koszty ich produktów.
Można też zainteresować się firmami, które będą przewidywały opcję „zapłać później” lub zakupów na raty określonych produktów. Pozwoli nam to na stabilne zarządzanie wydatkami na etapie budowania.
Długość budowy zależy od czynników, które zostały wspomniane powyżej- stopnia skomplikowania projektu, metrażu, konieczność podłączenia przyłączy. Jest to jednak czas znacznie krótszy niż w przypadku budownictwa tradycyjnego z cegły lub betonu. Często czas od momentu rozpoczęcia budowy do jej zakończenia w tradycyjnym budownictwie to więcej niż rok. W przypadku budownictwa drewnianego ten czas ulega znacznemu skróceniu, a nasz wymarzony dom drewniany w konstrukcji szkieletowej, możemy już mieć nawet w trzy miesiące.
Od czego zależy jednak czas realizacji takiego domu?
Przede wszystkim na termin budowy wpływa czas znalezienia odpowiedniej działki i uzyskania ewentualnych pozwoleń. Mając na uwadze ostatnie zmiany prawne w zakresie budownictwa,
w przypadku domu do 70 m2, czas ten został maksymalnie skrócony, gdyż dotychczasowe zdobywanie pozwoleń na budowę, zastąpiono zgłoszeniem. Prefabrykacja zwykle następuje już na wskazanej przez inwestora działce lub częściowo jeszcze w zakładzie produkcyjnym. Budowę można zacząć w każdej porze roku, także warunki pogodowe nie wpływają na ewentualne rozpoczęcie budowy.
Na termin oddania budynku wpływa wybrana przez nas technologia budowy. Czas będzie się nieznacznie różnił w zależności od wybranego sposobu budowy- w przypadku najpopularniejszej
w Polsce konstrukcji szkieletowej, zwykle od sporządzenia projektu do oddania budynku, potrzebne jest około sześciu miesięcy.
Innym czynnikiem, który może wydłużyć termin oddania budynku w technologii szkieletowej, jest jego skomplikowanie oraz wielkość. Im bardziej skomplikowany i większy budynek, tym więcej czasu trzeba będzie poświecić na jego prawidłowe skonstruowanie i zaprojektowanie. Jednak jest to krótszy termin niż w przypadku domu murowanego.
W przypadku gdy inwestor posiada własną działkę, planuje dom do 70 m2, a konstrukcja domu nie jest skomplikowana, swój wymarzony dom możemy mieć już w przeciągu dziewięćdziesięciu dni od dnia zatwierdzenia projektu. Montaż konstrukcji drewnianych zajmuje mniej czasu, niż takich, uważanych za tradycyjne z bloczków, czy betonu, które nie wykorzystują w żaden sposób elementów konstrukcji drewnianych. Drewniane budownictwo pozwala nam na zaoszczędzenie czasu, a przez to również zasobów-zarówno naszego portfela, jak i naszej planety.
Jak widać odpowiedź na pytanie o cenę czy czas trwania budowy domu drewnianego nie jest proste. Czynniki, które wpływają na ich ukształtowanie, to przede wszystkim cena materiału oraz zaawansowanie projektu. Są to jednak nadal konstrukcje, które są tańsze od tradycyjnego budownictwa- zarówno pod względem poświęconego na ich realizację czasu, jak i samych materiałów. W przypadku gdy chcemy postawić dom drewniany całoroczny lub dom drewniany letniskowy, możemy wykonać je sami lub zatrudnić profesjonalną firmę, która zweryfikuje nasz projekt, a także podejmie się jego realizacji. Współpraca z profesjonalnym wykonawcą, czy to w zakresie porad co do konstrukcji, czy całkowitego wykonania projektu, ułatwi nam zrealizowanie marzenia o pięknym, naturalnym domu, w którym będziemy mieszkać latami.
© All Rights Reserved.