Maszyny sterowane numerycznie, zwane popularniej maszyny do CNC, są szeroko i powszechnie wykorzystywane w każdej z gałęzi przemysłu. Ich pierwsze zastosowanie datuje się na lata 40/50, gdy powstały pierwsze maszyny NC (Numerical Control), które wraz z rozwojem technologicznym, zostały wyposażone w komputer, co pozwoliło zautomatyzować proces programowania maszyny.
Szeroko pojęte maszyny CNC wykorzystuje się do każdego etapu prefabrykacji. Począwszy od obróbek materiału, poprzez zbijanie szkieletu ściany, a nawet na zrobotyzowanym wykańczaniu elewacji ściany. Maszyny CNC usprawniają proces prefabrykacji, który staje się szybszy, prostszy, a co najważniejsze, dokładniejszy. Standardowa dokładność maszyny CNC wynosi do 0,1 mm, jednak wiele zależy również od samych operatorów. Mimo, że automatyzacja procesów w znaczącym stopniu obniża ryzyko błędu ludzkiego, to niestety nie jest w stanie całkowicie go zniwelować. Dlatego, aby pracować na maszynach CNC, trzeba „włączyć myślenie” oraz zatrudnić osoby, które wiedzą jak je prawidłowo wykorzystać.
W ostatnich latach wzrosła liczba producentów maszyn do obróbki ciesielskiej. Od lat dwutysięcznych na rynku maszyn CNC dominowały na rynku firmy głównie niemieckie i szwedzkie, takie jak:
W zależności od rodzaju produkcji, należy wybrać firmę, która specjalizuje się w tworzeniu maszyn CNC dla poszczególnych rodzajów obróbki. Rozwinięty segment maszyn CNC w tych krajach nie powinien być zaskoczeniem, gdyż od wielu lat stawia się tam na automatyzację produkcji, a budownictwo drewniane w tych krajach, jest bardziej rozwinięte niż w Polsce.
Jednak jeśli ktoś chciałby zakupić maszynę od polskiej firmy, również ma taką możliwość. Do rodzimych producentów maszyn CNC możemy zaliczyć FANUM oraz B-PRO.
Maszyny CNC powinny być dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa oraz stosowanych w nim procesów. Może być to trudne, aby stwierdzić, które maszyny CNC są najlepsze, gdyż należy je wybrać bezpośrednio pod swoje wymagania. Dlatego w naszym subiektywnym rankingu maszyn CNC skupimy się na ich przeznaczeniu dla poszczególnych procesów.
Jako obróbkę wstępną należy rozumieć zgrubną i właściwą obróbkę drewna tartacznego jak i produkcję optymalizowanego drewna tzw. inżeryjnego-konstrukcyjnego. Nie jest to obligatoryjny krok w zakładzie prefabrykacyjnym, gdyż większość producentów domów drewnianych, zamawia gotowe drewno prosto z tartaków lub hurtowni. Jednak jeśli ktoś chciałby wybrać maszynę CNC do obróbki wstępnej, warto pochylić się nad ofertą firmy WEING. Typowymi maszynami CNC tej firmy są strugarki czterostronne z serii POWERMAT oraz HYDROMAT jak i kompleksowe linie do czopowania oraz klejenia wstęgi.
Źródło: WEINIG Powermat 700, zdjęcie ze strony producenta
Maszyna ta jest wyjątkowym przykładem profilarek do strugania i profilowania. Powermat 700 wprowadza zupełnie nową koncepcję sterowania, niespotykaną dotąd w żadnej innej profilarce. Zaskakuje dużą dokładnością produkcji i innowacyjną technologią maszynową. Dodatkowo, charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa pracy oraz modułową budową.
Źródło: WEINIG Hydromat 3000, zdjęcie ze strony producenta
Hydromat 3000 to potężna maszyna CNC zaprojektowana dla intensywnej wielozmianowej pracy. Producent oferuje dostosowanie specyfikacji do indywidualnych potrzeb produkcji, zapewniając prędkości posuwu do 100 m/min, technologię łączenia i wytrzymałe elementy dociskowe. Maszyna ta gwarantuje doskonałe warunki do seryjnej produkcji o legendarnym standardzie jakości powierzchni znanej z marki WEINIG. Hydromat 3000 reprezentuje najnowszy stan techniki w profilowaniu, umożliwiając pełną automatyzację procesu.
Po przygotowaniu drewna konstrukcyjnego lub dostarczeniu gotowego materiału należy go właściwie przygotować do procesu prefabrykacji. Typowymi procesami w trakcie obwiązywania belki są takie obróbki jak cięcie, frezowanie, wiercenie czy oznakowywanie. Do prostych obróbek, takich jak cięcie z dodatkowymi elementami frezowania, doskonale nadają się maszyny CNC firm HUNDEGGER – seria SpeedCut oraz HOMAG (WEINMANN) – seria BEAMTEQ B-520.
Źródło: Hundegger SPEED-Cut, zdjęcie ze strony producenta
Maszyna Speed-Cut to szybkie i precyzyjne narzędzie do przycinania komponentów drewnianych bez potrzeby pomiaru czy przezbrajania. Opcjonalnie wykonuje również skomplikowane procesy frezowania lub wiercenia, a jego centralnym elementem jest elastyczny agregat piły, umożliwiający cięcia pod różnymi kątami i ukośnie.
Źródło: Pilarki ciesielskie CNC-BEAMTEQ B-520, zdjęcie ze strony producenta
Centrum pilarskie BEAMTEQ B-520 marki WEINMANN, wyposażone w zintegrowany system frezowania, idealnie nadaje się do cięcia elementów ścian, wykonywania połączeń ciesielskich i obróbki łączników płytek kolczastych, zapewniając całkowicie automatyczne wykonywanie złączy, takich jak zaciosy, złącza wzdłużne na nakładkę prostą i połączenia czopowe. Szybki montaż na miejscu budowy dzięki stale wysokiej dokładności elementów, kompaktowa budowa oszczędza miejsce podczas instalacji, całkowicie zamknięta obudowa maszyny minimalizuje emisję pyłu i hałasu.
Jeśli głównymi operacjami obróbki belki będą frezowania połączeń, takich jak czopy i wpusty, rowki osadcze, otwory organizacyjne czy też wykończenia ornamentowe, niezbędne będą maszyny tzw. „Heavy Duty” przeznaczone do ciężkich zadań. Zarówno seria K2 i ROBOT firmy HUNDEGGER, jak i seria BEAMTEQ B-660 od HOMAG (WEINMANN), są w stanie sprostać tym wymagającym zadaniom, oferując jednocześnie możliwość obróbki z sześciu stron w jednym przejściu. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami w branży są maszyny HUNDEGGER z serii SpeedCut oraz K2, co wynika z ich niezawodnego serwisu oraz skupienia na mniej skomplikowanych mechanizmach maszyn.
Mając dobrze przygotowany materiał, montaż konstrukcji jest prosty, podobny do układania dużych drewnianych klocków. Niezbędne jest jednak prawidłowe bazowanie elementów, które można wykonać manualnie lub z wykorzystaniem maszyny CNC. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest FRAMETEQ F-300/F-500 od firmy HOMAG, automatycznie sczytujący pozycję belek i przesuwający konstrukcję na właściwe miejsce. Operator nadzoruje proces, choć możliwe jest także zastosowanie robota. Jedyną wadą jest cena, ale przy dużych możliwościach produkcyjnych nie powinno to być problemem.
Źródło: FRAMETEQ F-500, zdjęcie ze strony producenta
Ta maszyna wyznacza nowe kierunki w produkcji kompletnych, drewnianych konstrukcji szkieletowych. Zapewnia zindywidualizowaną produkcję pojedynczych elementów bez straty czasu na zbrojenie, ponieważ szerokość ustawia się automatycznie. Automatyczne mocowanie konstrukcji szkieletowej i produkcja ryglówek odbywają się z największą precyzją. Oferuje różne opcje konfiguracji oraz możliwość rozbudowy.
Ostatnim etapem jest zamknięcie szkieletu poszyciem, wypełnienie izolacją i wykończenie elewacji. Do tego typu zadań wymagane są najbardziej uniwersalne, ale zarazem najwolniejsze, maszyny CNC w budownictwie drewnianym. Mowa tutaj o maszynach typu WALLTEQ firmy WEINMANN, które w zależności od wyposażenia są w stanie w pełni automatycznie przymocować płyty poszyciowe, wypełnić konstrukcję izolacją, nabijać łaty, wycinać otwory, wykonywać rozwierty oraz formatować konstrukcję, a nawet wykańczać elewację.
Źródło: WALLTEQ M-300, zdjęcia ze strony producenta
Maszyna doskonale dostosowana do potrzeb małych i średnich zakładów produkcyjnych, charakteryzujących się różnorodnym asortymentem produktów. Oferuje funkcje frezowania, cięcia, zszywania, oznaczania i wbijania gwoździ, zachowując najwyższą precyzję. Zapewnia wysoką elastyczność procesów, wspierając produkcję wstępną i montaż ścian zgodnie z rosnącymi wymaganiami. Efektywnie obrabia płyty izolacyjne z miękkich włókien drewna dzięki zoptymalizowanemu systemowi odciągu. Zapewnia również pełny automatyczny transfer danych z popularnych programów CAD.
Jak widać choćby w powyższym zestawieniu, wybór maszyn jest bardzo szeroki. Możemy zdecydować się na producentów zagranicznych lub polskich. Zdecydowanie powinniśmy określić nasze potrzeby, budżet oraz fakt, czy chcemy kupić nową maszynę CNC (tu należy wspomnieć o czasie produkcji, który może być kluczowy dla rozwoju firmy), czy maszynę używaną, którą otrzymamy od ręki? Jeśli nadal nie jesteście do końca pewni swoich decyzji lub szukacie oferty na konkretną maszynę CNC, zapraszamy do kontaktu, a postaramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości oraz dobrać maszynę do Państwa preferencji. Świadczymy usługi doradcze w zakresie doboru maszyn, linii produkcyjnych, a również pośredniczymy w ich zakupie. Oferujemy także podwykonastwo CNC. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o naszych usługach dedykowanych dla przedsiębiorców, zapraszamy do zakładki Usługi dla biznesu.
Skontaktuj się z nami przez telefon, maila lub poniższy formularz, a pomożemy Ci z wyborem odpowiedniej maszyny CNC dla twojego przedsiębiorstwa!
© All Rights Reserved.